Animasyonun 12 temel kuralı/prensibi

Animasyonlar hazırlanırken yapılan çizimlerde belirli kurallara uyulması gerekir. Bu kurallar özellikle çizimlerin yapıldığı çerçevelerdeki hareketlerin güzel görünmesi ve sahnelerin birbirine bağlanırken hata çıkmaması için kullanılır. Bu kurallara uyulmadığında genelde bir sorun varmış gibi görünür. Eğer kendinizi animasyon konusunda geliştirmek istiyorsanız bu kurallara çalışmanız önerilir.

1- Stretch & Squash : Ezilme ve esneme olarak geçer. Bir obje bir yere çarptığında fizik kurallarına bağlı olarak esner ve bir kısmı ezilerek şekil değiştirir ve sonra eski haline döner.

 

2- Anticipation : Ön hareket olarak geçer. Her hareket başlamadan önce başka bir hareketle oluşur. Buna hareketin hazırlanma aşaması da diyebiliriz. Bir kişinin yükseğe zıplamadan önce iyice eğilmesi gibi.

 

3- Staging : Sahneleme. Dikkatin çekilmek istenilen yere doğru yoğunlaştırılmasıdır. Sahne kompozisyonu oluşturur ve konuyu tamamlar. Çekim planları, kadraj ve alan derinliği gibi şeyler kullanılır.

 

4- Straight Ahead Action & Pose to Pose : Düz ve pozdan poza karelerin sahnelenmesidir. ilk ve son karenin arasındaki hareketlerin tamamı eskiden elle çizilirken şimdi bilgisayarlar yardımıyla daha kolay yapılabilir hale geldi.

 

5- Follow Through & Overlapping Action : Takip eden hareket olarak kullanılır. Bir otobüste giden yolcuları düşünün. Otobüs bir anda durduğunda yolcularda bir anda durmazlar. Önce sarsılır sonra vücutlarındaki bir kısım objeler ivme alarak durur. İşte o objelerin aldığı son hareketler bu kısıma girer.

 

6- Slow in & Slow Out : Bir önceki kural ile benzer ancak burada karakterlerin üzerindeki nesneler değil ivme kazanan hareketlerin kendisidir. Günlük hayatta da böyledir. Hızla giden bir obje bir anda durmaz önce yavaşlar ondan sonra durur.

 

7- Arcs : Hareketler düzenlenirken çizgisel şekilde değil bir yay şeklinde görünmesi estetik açıdan hem daha iyi olur hem de animasyonlar daha gerçekçi görünür.

 

8- Secondary Action : Karakterlerin hareketleri düzenlenirken normal hareketlere ek olarak duygularını yansıtması açısından ikincil hareketler de ek olarak düzenlenir.

 

9- Timing : Zamanlama, aslında buradaki maddelerin çoğunu kapsar. Hareketlerin aldığı hızın çerçeve sayısına oranı zamanlamayı ifade eder ve iyi bir animasyon için doğru ayarlanması gerekir.

 

10- Exaggeration :  Abartma, animasyonun çok düz ve sıradan görünmemesi için gereklidir.

 

11- Solid Drawing : Yapılan animasyonlar 2D olsa bile çizim tekniği ile gölgelendirilmeler verilerek derinlik katılmasıdır. Çizimlerin ve animasyonların daha gerçekçi olmalarını sağlar.

 

12- Appeal : Çekicilik, çizimlerin başarısına bağlıdır. Burada tecrübe ve bilgiden çok sanatçının bakış açısı olayı değiştirir. Animasyonun tekniği, karakterlerin duruşu, kullanılan renkler… Hepsi izleyiciyi çekecek detaylardır.

 

Kaynak görseller : https://the12principles.tumblr.com

Benzer içerikler

Animasyon Yarışmalarından Ödül Almak İçin Geç Kalm... Amerikan Reallusion yazılım şirketinin uzun yıllar önce piyasaya sürdüğü (Çokta fazla bilemeyen editör notu: 2011'li yıllarda çok feyizli ab...
Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı Animasyonlarıyla birçok insanın gönlünü fetheden Studio Ghibli'nin kapılarını aralayan Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı isimli belgeseli izl...
Portfolyo yayınlayabileceğiniz siteler Yaptığınız tasarımlar var ve bunları düzenli bir şekilde yayınlayıp başkalarıyla paylaşarak iletişime geçmek ve onların yorumlarını dinlemek...