Genel

Animasyonun 12 temel kuralı

133

Animasyonlar hazırlanırken yapılan çizimlerde belirli kurallara uyulması gerekir. Bu kurallar özellikle çizimlerin yapıldığı çerçevelerdeki hareketlerin güzel görünmesi ve sahnelerin birbirine bağlanırken hata çıkmaması için kullanılır. Bu kurallara uyulmadığında genelde bir sorun varmış gibi görünür. Eğer kendinizi animasyon konusunda geliştirmek istiyorsanız bu kurallara çalışmanız önerilir.

 • 1- Stretch & Squash : Ezilme ve esneme olarak geçer. Bir obje bir yere çarptığında fizik kurallarına bağlı olarak esner ve bir kısmı ezilerek şekil değiştirir ve sonra eski haline döner.
 • 2- Anticipation : Ön hareket olarak geçer. Her hareket başlamadan önce başka bir hareketle oluşur. Buna hareketin hazırlanma aşaması da diyebiliriz. Bir kişinin yükseğe zıplamadan önce iyice eğilmesi gibi.
 • 3- Staging : Sahneleme. Dikkatin çekilmek istenilen yere doğru yoğunlaştırılmasıdır. Sahne kompozisyonu oluşturur ve konuyu tamamlar. Çekim planları, kadraj ve alan derinliği gibi şeyler kullanılır.
 • 4- Straight Ahead Action & Pose to Pose : Düz ve pozdan poza karelerin sahnelenmesidir. ilk ve son karenin arasındaki hareketlerin tamamı eskiden elle çizilirken şimdi bilgisayarlar yardımıyla daha kolay yapılabilir hale geldi.
 • 5- Follow Through & Overlapping Action : Takip eden hareket olarak kullanılır. Bir otobüste giden yolcuları düşünün. Otobüs bir anda durduğunda yolcularda bir anda durmazlar. Önce sarsılır sonra vücutlarındaki bir kısım objeler ivme alarak durur. İşte o objelerin aldığı son hareketler bu kısıma girer.
 • 6- Slow in & Slow Out : Bir önceki kural ile benzer ancak burada karakterlerin üzerindeki nesneler değil ivme kazanan hareketlerin kendisidir. Günlük hayatta da böyledir. Hızla giden bir obje bir anda durmaz önce yavaşlar ondan sonra durur.
 • 7- Arcs : Hareketler düzenlenirken çizgisel şekilde değil bir yay şeklinde görünmesi estetik açıdan hem daha iyi olur hem de animasyonlar daha gerçekçi görünür.
 • 8- Secondary Action : Karakterlerin hareketleri düzenlenirken normal hareketlere ek olarak duygularını yansıtması açısından ikincil hareketler de ek olarak düzenlenir.
 • 9- Timing : Zamanlama, aslında buradaki maddelerin çoğunu kapsar. Hareketlerin aldığı hızın çerçeve sayısına oranı zamanlamayı ifade eder ve iyi bir animasyon için doğru ayarlanması gerekir.
 • 10- Exaggeration :  Abartma, animasyonun çok düz ve sıradan görünmemesi için gereklidir.
 • 11- Solid Drawing : Yapılan animasyonlar 2D olsa bile çizim tekniği ile gölgelendirilmeler verilerek derinlik katılmasıdır. Çizimlerin ve animasyonların daha gerçekçi olmalarını sağlar.
 • 12- Appeal : Çekicilik, çizimlerin başarısına bağlıdır. Burada tecrübe ve bilgiden çok sanatçının bakış açısı olayı değiştirir. Animasyonun tekniği, karakterlerin duruşu, kullanılan renkler… Hepsi izleyiciyi çekecek detaylardır.

Benzer içerikler

Kısa Film: R32 Yalnız robot R32'nin hayatını anlatan kısa film Story of R32, Gerçek görüntüler üzerine bilgisayar destekli animasyonlar eklenerek oluşturul...
92 saniyede Disney’in 92 yılı Bundan tam 92 yıl önce kurularak birçok başarılı animasyonlara imza atan "Walt Disney" stüdyosu, içerisinde bulunduğumuz 2015 yılında 92. ya...
Hareketli Grafik Tasarımcısı İş İlanları Nereden B... Çalışmaya yeni başladığınızda kafanızı kurcalayan sorulardan bir tanesi de hareketli grafik tasarımcısı olarak nasıl iş bulurum? Ya da i...
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0

öneriyoruz

 • portfolyo

  Portfolyo yayınlayabileceğiniz siteler

  Yaptığınız tasarımlar var ve bunları düzenli bir şekilde yayınlayıp başkalarıyla paylaşarak iletişime geçmek ve onların yorumlarını dinlemek mi istiyorsunuz. Bu yazıda ücretsiz hesap açabileceğiniz ve portfolyo hazırlayıp yayınlayabileceğiniz birkaç web sitesinden bahsetmek istiyoruz. Ücretsiz olan bu sitelerde yalnızca portfolyo değil bazılarında blog, video galerisi gibi ek seçeneklerde bulunabilmekte.     COROFLOT Limitsiz sunduğu hesap ile öne…

  Share on Facebook1Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0