Genel

80lerin ünlü film jenerikleri

36

Sinemanın popülerleşmesi teknolojinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak arttı. Haliyle işin içerisine teknoloji girdikçe alışılmışın dışına çıkılmaya başlandı. Filmlerin başlangıcında veya sonunda yer alan jenerikler de her film için filmin atmosferini yaşatacak şekilde tasarlanmaya başlandı. Haliyle yeni bir sektör doğdu ve teknoloji, dünyaya tasarımcıların kendilerini görsel olarak ifade edebileceği farklı bir alan sunmuş oldu.

İlk başlarda film görüntüleriyle birlikte görünüp kaybolan yazılara efekt verilmesi yerini tasarlanmış sahnelere bıraktı. Bunların en ünlülerinden Kyle Cooper’ın hazırladığı Se7en filminin jeneriği olarak bilinmekte. Ancak iş bu noktaya gelene kadar birçok farklı aşamalardan geçildi. Sadece bilgisayar ortamında hazırlanmış sahnelere yazılar yerleştirerek oyuncuların ve ekibin tanıtıldığı film açılışları özellikle 80’li yıllarda popülerleşmeye başladı.

Bugün birçok film veya dizi özel şekilde tasarlanmış jeneriklerle başlama geleneğini bu yıllardaki üretim ve değişimlere borçlular. Bunun bir diğer avantajı ise karakter kullanmadan yapılan animasyonların artması ve animasyonun içerisinden sıyrılarak “motion graphics” yani hareketli grafikler olarak ayrı bir sektör doğmuş olmasıdır.

öneriyoruz

  • düşlerin ve çılgınlığın krallığı

    Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı

    Animasyonlarıyla birçok insanın gönlünü fetheden Studio Ghibli’nin kapılarını aralayan Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı isimli belgeseli izlemeye ne dersiniz? Hayao Miyazaki’nin çalışma tarzını, emeklilik sürecini ve çalışma arkadaşlarıyla nasıl tanıştığını kendisinden dinleyebileceğiniz The Kingdom of Dreams & Madness, animasyonların nasıl ortaya çıktığını ve üretim sürecini gözler önüne seriyor. Bilgisayar destekli animasyonlara karşı geleneksel olarak el çizimlerine…