80lerin ünlü film jenerikleri

Sinemanın popülerleşmesi teknolojinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak arttı. Haliyle işin içerisine teknoloji girdikçe alışılmışın dışına çıkılmaya başlandı. Filmlerin başlangıcında veya sonunda yer alan jenerikler de her film için filmin atmosferini yaşatacak şekilde tasarlanmaya başlandı. Haliyle yeni bir sektör doğdu ve teknoloji, dünyaya tasarımcıların kendilerini görsel olarak ifade edebileceği farklı bir alan sunmuş oldu.

İlk başlarda film görüntüleriyle birlikte görünüp kaybolan yazılara efekt verilmesi yerini tasarlanmış sahnelere bıraktı. Bunların en ünlülerinden Kyle Cooper’ın hazırladığı Se7en filminin jeneriği olarak bilinmekte. Ancak iş bu noktaya gelene kadar birçok farklı aşamalardan geçildi. Sadece bilgisayar ortamında hazırlanmış sahnelere yazılar yerleştirerek oyuncuların ve ekibin tanıtıldığı film açılışları özellikle 80’li yıllarda popülerleşmeye başladı.

Bugün birçok film veya dizi özel şekilde tasarlanmış jeneriklerle başlama geleneğini bu yıllardaki üretim ve değişimlere borçlular. Bunun bir diğer avantajı ise karakter kullanmadan yapılan animasyonların artması ve animasyonun içerisinden sıyrılarak “motion graphics” yani hareketli grafikler olarak ayrı bir sektör doğmuş olmasıdır.