Genel

80lerin ünlü film jenerikleri

36

Sinemanın popülerleşmesi teknolojinin gelişmesiyle doğru orantılı olarak arttı. Haliyle işin içerisine teknoloji girdikçe alışılmışın dışına çıkılmaya başlandı. Filmlerin başlangıcında veya sonunda yer alan jenerikler de her film için filmin atmosferini yaşatacak şekilde tasarlanmaya başlandı. Haliyle yeni bir sektör doğdu ve teknoloji, dünyaya tasarımcıların kendilerini görsel olarak ifade edebileceği farklı bir alan sunmuş oldu.

İlk başlarda film görüntüleriyle birlikte görünüp kaybolan yazılara efekt verilmesi yerini tasarlanmış sahnelere bıraktı. Bunların en ünlülerinden Kyle Cooper’ın hazırladığı Se7en filminin jeneriği olarak bilinmekte. Ancak iş bu noktaya gelene kadar birçok farklı aşamalardan geçildi. Sadece bilgisayar ortamında hazırlanmış sahnelere yazılar yerleştirerek oyuncuların ve ekibin tanıtıldığı film açılışları özellikle 80’li yıllarda popülerleşmeye başladı.

Bugün birçok film veya dizi özel şekilde tasarlanmış jeneriklerle başlama geleneğini bu yıllardaki üretim ve değişimlere borçlular. Bunun bir diğer avantajı ise karakter kullanmadan yapılan animasyonların artması ve animasyonun içerisinden sıyrılarak “motion graphics” yani hareketli grafikler olarak ayrı bir sektör doğmuş olmasıdır.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+3Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0

öneriyoruz

  • hareketli grafik tasarımcısı iş ilanları

    Hareketli Grafik Tasarımcısı İş İlanları Nereden Bulunur

    Çalışmaya yeni başladığınızda kafanızı kurcalayan sorulardan bir tanesi de hareketli grafik tasarımcısı olarak nasıl iş bulurum? Ya da iş ilanlarına nasıl ulaşırım. Bilindiği gibi bütün sektörlerde önce bir CV/Özgeçmiş hazırlanır ve açık olan iş ilanlarına başvurunuzu iletirsiniz. Bu kimi zaman kariyer.net gibi iş ilan sitelerinde olur, kimi zaman şirketin kendi e-mail adresine gönderirsiniz. Ancak tasarımcı…