Genel

After Effects ile basit animasyon ufku

220

Bugüne kadar animasyon üzerine çeşitli kaynaklar, başarılı senaryoları başarıyla anlatmış ünlü animasyonlar, birkaç animasyon programı üzerine bloglar ve zor animasyon işlerimize kolaylık sağlayan bazı pratik yamalar üzerine konuştuk. Animasyon hazırlarken çok fazla program kullanmak yerine mümkün olduğunca az programla piksellere hayat verelim isterim her zaman.

Yazımızda bu misyonun işlevselliğinin somut bir kanıtı ile yazımı örneklendirmek istiyorum. Basit görsellerle, after effects kullanarak sadece layer kullanımındaki püf noktalar yardımıyla animasyon hazırlanabilir mi? Nefesinizi tutmayın zaten cevabımız belli; tabiki hazırlanır! İhtiyacınız olan şeyler hikayenizi oluşturan basitçe hazırlanmış görseller. Bu görselleri basit “transform keyleri” girerek veya “puppet pin” aracını kullanarak hareketlendirmeniz kâfi. Burdaki detay yalnızca “anchor point” kullanımı çünkü denge noktanız nerede olursa görsele vereceğiniz haraketler de denge noktanızı baz alarak uygulanacaktır. Hareketlerinizi verdikten sonra birkaç basit kamera efekti hatta isterseniz birkaç renk ve ışık efekti atarak animasyonunuzu süsleyebilirsiniz. Ufak tefek yansıma sesleri (kapı sesi, nefes sesi, kuş sesi vb.) koymayı unutmayın çünkü görüntünün en güçlü destekçisi her zaman sesler olmuştur.

Paylaşacağım örnek animasyonun hikayesi çok basit ve çok kısa. İşkolik bir babanın aile dramı üzerine nostaljik bir hikaye yazmış animatör arkadaşımız önemli olan ise basit süslemeler (daha önce belirttiğim gibi kamera, renk, ışık ve ses efektleri) kullanarak hikayesini akıcı hâle getirmeyi başarmış olması.

Animatör arkadaşı tebrik ediyor ve after effects üzerine pratik bir ufuk kaynağı olmasını diliyorum. İyi seyirler.

Benzer içerikler

Kısa Film: Air Review – Young Photoshop ile grafik işleri oluşturulmuş, animasyonları ise After Effects kullanılarak hazırlanmış yolculuk üzerine güzel kısa film şeklinde...

öneriyoruz

  • düşlerin ve çılgınlığın krallığı

    Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı

    Animasyonlarıyla birçok insanın gönlünü fetheden Studio Ghibli’nin kapılarını aralayan Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı isimli belgeseli izlemeye ne dersiniz? Hayao Miyazaki’nin çalışma tarzını, emeklilik sürecini ve çalışma arkadaşlarıyla nasıl tanıştığını kendisinden dinleyebileceğiniz The Kingdom of Dreams & Madness, animasyonların nasıl ortaya çıktığını ve üretim sürecini gözler önüne seriyor. Bilgisayar destekli animasyonlara karşı geleneksel olarak el çizimlerine…