Genel

Hareketli Grafik Tasarımcısı İş İlanları Nereden Bulunur

175

Çalışmaya yeni başladığınızda kafanızı kurcalayan sorulardan bir tanesi de hareketli grafik tasarımcısı olarak nasıl iş bulurum? Ya da iş ilanlarına nasıl ulaşırım. Bilindiği gibi bütün sektörlerde önce bir CV/Özgeçmiş hazırlanır ve açık olan iş ilanlarına başvurunuzu iletirsiniz. Bu kimi zaman kariyer.net gibi iş ilan sitelerinde olur, kimi zaman şirketin kendi e-mail adresine gönderirsiniz. Ancak tasarımcı olarak bunlar kısıtlı olanaklardır, bu şekilde iş bulmak zordur ve özellikle freelance olarak çalışıyorsanız tek seferlik iş bu şekilde bulamayabilirsiniz. Peki nasıl bir yol izlemeliyiz? Hemen seçeneklerin üzerinde duralım. Birinci adım;

Sosyal medya, sizlerin gerçek hayatta neler yaptığıyla ilgili kesitlerin sunulduğu hesaplardır, kim nereye tatile gitmiş, kimle yemekte gibi herkes kendi hayatından konular ve görseller paylaşır. İşte bu gibi yerler sizlerin özellikle iş alanında neler yaptığınızın bir yansımasıdır. Çevrenizde iş olarak neler yaptığınız ile ilgili paylaşımlar yaparsanız, insanların aklında o şekilde yer edinir ve sizlere iş gelmesini sağlarsınız. İyi de benim sosyal medyadaki arkadaş çevrem bu konudan anlamaz diyenler olacaktır, ancak unutmayın iş onlardan gelmese de onların arkadaşlarından sizin arkadaşlarınıza gelecek ve “dur benim bundan anlayan bir tanıdığım vardı” gibi basit bir cümleyle size ulaşacaktır. Bu nedenle sosyal medyanın gücünü asla küçümsemeyin.

İş ilan siteleri, yazının başında belirttik, buralardan tek seferlik iş alamazsınız, çünkü şirketler düzenli çalışan ararlar. Peki ne buradan kendimize ne katabiliriz? Şöyle; şirketlerin bilgilerini öğrenebilir, nasıl işler yapmaya çalıştıklarını çözebilir veya aradıkları kişilerin hangi niteliklere sahip olması gerektiğini öğrenerek tek seferlik işlerinizde müşterilere karşı tecrübeli bir duruş sergileyebilirsiniz. Çok gerekli olmasa da cepte durması gereken bir bilgi.

Portfolyo siteleri, işlerin sergilendiği yerlerdir, çoğu zaman kendi benzeriniz olan tasarımcılarla buluşabilirsiniz, işlerinizi sergileyerek geri dönüşler sağlayabilirsiniz.

Freelance siteleri, bu siteler freelance işlerin olduğu sitelerdir ancak yerli sitelerdeki kazançlar biraz düşük durumda. O nedenle iFreelance, Upwork gibi siteleri öneriyoruz, ancak unutmayın iş bilmenin yanında dil bilmekte gerekiyor olacak.

öneriyoruz

  • Bir garip belgesel: Helvetica

    Tasarım işiyle uğraşmaya gönül verdiyseniz tipografiyle de uğraşmaya başlamışsınız demektir. Bende takip ettiğim sitelerde beğendiğim tasarımları kaydediyorum sevdiğim yeni yazı tiplerini indirip deniyorum. Neyse böyle devam ederken Helvetica isimli bir belgesele rastladım. Aslında tasarımcılar tarafından çok fazla bilinen bir belgesel ancak benim gibi bu işe yeni başlayanlara göre bir hayli ilginç bir belgesel. Adından da…