Font eşleştirme nasıl yapılır?

Bir tasarım yaparken karşılaşılan en büyük zorluklardan biri iki farklı yazı tipini kullanarak estetik bir görünüm elde edebilmektir. Çünkü iki farklı yazı tipi görsel olarak karışık ve okunması zor şekilde durabilir. Bunun olmaması ve tasarımımızın estetik bir görünüm elde edebilmesi için birbiriyle uyumlu iki farklı yazı tipi kullanmak zorundayız. Birbiriyle uyumlu iki farklı yazı tipini bulmak için bolca tasarım yapıp tecrübe kazanmak ve fontlar hakkında epey bir bilgi sahibi olmak zorundayız.

Peki bu bilgi sahibi olma işini nasıl sağlarız? Diyelimki bize bunları öğreten bir tasarım öğretmenimiz yok bu durumda bu süreçleri öğrenmek ve öğrenmeyi hızlandırmak için neler yapabiliriz? Bu yazımızda bunlardan bahsetmek istiyorum.

font eşleştirme
yazı tipi eşleştirmelerine bir örnek

Popüler fontlar kullanın

Popüler fontlar bolca denenmiş bolca kullanılmış ve insanların gözlerinin bakmaya alıştığı yazı tipleridir. Elbette farklı ve eşsiz bir yazı tipi bulup tasarımımızı güzelleştirmeyi herkes ister ancak bu çok zaman alan ve aşırı tecrübe isteyen bir durum olabilir bazen. Google fonts bölümü bu iş için çok kullanışlıdır. En popüler fontların birbirleriyle uyumu daha kolaydır.

Font eşleştirme sitelerine göz atın

İnternette birçok işi kolaylaştıran siteler bulunuyor bunlardan bazıları da font eşleştirme siteleri. Elbette her yazı tipinin birbiriyle eşleştirme işlemini bulmak zordur ancak daha önceden yapılmış ve sunulan hazır tasarımları barındıran buradaki gibi birçok site mevcut.

Ayrıca sitemizde bahsettiğimiz Helvetica yazı tipi için çekilmiş belgesel içeriğine de buradan göz atabilirsiniz.